Make your own free website on Tripod.com

fotoalbum 4 - jan kroupa ... digitální úpravyNa rozdíl od klasické fotografie lze, zdá se, digitální obrázky velmi snadno "upravovat", tj. např. měnit kontrast, barvy, (ne)ostrost atd. Rozumnými důvody jsou jistě třeba doostření po skenování nebo přiblížení barev původnímu vjemu, možností je ovšem celá řada. Když už mám pár naskenovaných obrázkù, zkusil jsem si to také s celkem jednoduchým programem (PSP3 na starém počítači) a je to docela zajímavé i když jsem zatím nedělal složitější  úpravy. Pár ukázek je na této stránce; většinou jsou to fotky, které po naskenování šly těžko přímo použít. Několik obrázků vzniklo úpravami fotek, které tu už jsou na předchozích stránkách; vypadají a působí úplně jinak... 

Motiv krajiny na obrázku vlevo jsem fotil za šera s expozicí asi 10 vteřin, diapozitiv měl velký kontrast mezi nebem a zemí a barvy ujeté do fialova, které se mi nějak nedařilo vylepšit. Zkusil jsem změnit barevný tón (hue) a vyšlo to jinak, ale celkem zajímavě.

 Další varianta stejného obrázku, s již  extrémnějším přebarvením, je napravo.
 

Květina, která se jmenuje lantana (jestli se nepletu) zajímavě kvete; nerozvinuté kvítky jsou uprostřed fialové, u krajů červené a (na obvodu) rozkvetlé pak oranžové a dále ještě žluté. Tady mì zaujal kontrast červená-zelená, původní (makro)fotografie ale vypadá jak z katalogu Starkla zahradníka. Vlevo je už digitálnì upravená a dost se zlepšila.

 Napravo je předigitalizovaný obrázek květu ibišku (ze str. 1). Tady to s ním vypadá ještě hůře.. 
 

Když už jsme u bylin, ještě dvě ukázky. Na první (vlevo) je upravený netřesk, víc se mi ale líbí normální verze na první stránce.

 Napravo je růže, která naopak na filmu vypadá dost fádně.

Změna barev nìkdy úplně změní i vyznění samotné fotografie. Porovnejte kříž vlevo a jeho původní verzi na stránce 2.

 Poslední obrázek je z Žehrovic (novější domky postavené na místì zavezeného pískovcového lomu) a ukazuje, jak by obec vypadala v kalifornském podnebí

< Zpět
< Home


 
komentáře nebo připomínky : jankr@seznam.cz
jankr@seznam.cz