Make your own free website on Tripod.com

Objektiv 180 mm, první snímky, Curych, březen 2000.Na této stránce naleznete pár náhodných záběrů z Curychu, nafocených mým novým objektivem AF Nikkor 2.8/180 EDIF. Do odjezdu vlaku moc času nezbývalo a navíc pršelo a začalo se stmívat, ale i tak jsem chtěl alespoň vyzkoušet, jak objektiv funguje při otevřené cloně. Mùžete se také podívat.


Vyšel jsem z nádraží a vylezl na nejbližší kopec (Lindenhof), z kterého je hezký pohled na staré město (Niederdorf), hlavní budovu univerzity a nábřeží řeky Limmat. Na obrázku vlevo je celkový pohled širokoúhlým objektivem (na diafilmu 100 ASA a 1/60 s při f5.6).

Nasadil jsem stoosmdesátku a expozice při otevřeném objektivu pochopitelně vycházela 1/250 s. Nastavil jsem 1/500, abych hlavně vyloučil možnost rozhýbání, podexpozice o 1 stupeň mi v daném případì připadala ještì přijatelná (s Agfou RSX, s Fuji bych to raději nedělal). Můj vůbec první snímek s tímto objektivem si je vpravo (detail nábřeží z pravého kraje širokoúhlého záběru).


Vlevo je výřez z předchozího obrázku. Jeho šířka na negativu byla asi 1 cm a po kliknutí na náhled uvidíte na obrazovce snímek ve zvětšení zhruba 25x. Rozlišení je ale už limitiváno skenerem, např. červený nápis vlevo nahoře je na filmu čitelný a ostrý.

Po pár krocích na levou stranu Lindenhofu se otevře zajímavý pohled do zahrad pod hradbami, viz snímek vpravo. Zde se zase projevuje další problém skeneru v místech velkého kontrastu (rozzáření světel kolem bílého stolku, které na filmu není).


Další záběr (vlevo) je ze stejného místa, nyní ale směrem k (zdejší katedrále) Grossmunsteru, v popředí v siluetě skupina mládeže na druhém konci prostranství.

Poslední snímek je už z města, domy s večerní iluminací, foceno z ruky 1/250 s.


< Zpět
< Home


 
komentáře nebo připomínky : jankr@seznam.cz
jankr@seznam.cz