Make your own free website on Tripod.com

Fotografie | Jan Kroupa

 

Zrcadlovky Nikon

 

nikon Nikon vyrábí zrcadlovky od r. 1959. Ty byly léta považovány za nejlepší profesionální fotoaparáty. Dnes je situace poněkud jiná a např. Canon konkuruje velice zdatně; kdybych se měl dneska rozhodovat, s čím začít, dal bych mu před Nikonem přednost (i v oblasti digitálních přístrojů). Existující Nikony nicméně zůstávají základem velmi rozsáhlého systému a vzhledem ke kontinuitě bajonetu lze (dnes už s určitými omezeními) užívat nová těla se staršími objektivy a naopak. 
V bazarech dnes najdete slušnou nabídka zejména starších Nikonů. Kromě  autofokusu jejich kvalita za nejnovějšími těly prakticky nezaostává; pár informací o nich naleznete na této stránce. 


 

Kde hledat základní data:

Jako u objektivů začnu i zde s pár odkazy na jiné užitečné stránky:
Základní údaje o všech tělech najdete opět na Nickově stránce; ta sice nedávno zmizela, kopie (mirror) je ale zde, jako součást rozsáhlých Nikon links, stránky s tisíci odkazů na všechno kolem Nikonu..
Zajímavý přehled a porovnání jednotlivých (zvlášť bazarových) Nikonů je (anglicky) na stránkách CameraQuestu.
O parametrech nejnovějších výrobků (teď např. F100, F80, F75..) se samozřejmě nejlépe dozvíte na oficiálních stránkách Nikon CZ .


 

Jaká těla Nikon vyráběl:

Vyráběné zrcadlovky lze rozdělit do dvou základních skupin:

- profesionální kamery, od r. 1959 do dneška, zahrnuje řada s označením F (F, F2, F3, F4, F5 a nejnovější F6 a jejich různé modifikace).
- těla pro amatérské nebo poloprofesionální užití, která lze rozdělit do několika postupně vyráběných řad: Nikkormaty (1965-77), FM/FE/FA (1977-84, FM2 dosud, dnes ještě levné FE- a FM-10, které ale dodává Cosina), kompaktní EM/FG/FG20 (1979-84) a konečně Fxx- (v USA N-, viz níže) série od r.1985 dosud.
- digitální zrcadlovky (jen pro úplnost): opět dvě řady, profesionální D1 a D2 a jejich různé variace a amatérské D-100 a nejnovější, už celkem finančně dostupná a proto i mimořádně úspěšná  D-70. Ceny jsou ale (přes jistě menší pracnost výroby a klesající ceny detektorů a elektroniky) v porovnání s klasickými těly stále relativně vysoké a parametry o číslo horší (D-100 vychází z F-80, atd.) Brzy se to ale jistě vyrovná..

Různé značení:

Od 80. let Nikon ze záhadných marketingových důvodů (Canon to ale dělá taky) jinak označuje své výrobky pro americký trh. Protože se s těmito názvy setkáváme v angl. článcích (nebo v bazarech), v následující tabulce je jejich porovnání:  

USA Evropa/Asie Komentář
N2000 F301 První Nikon s motorem, program, TTL blesk
N2020 F501 Jako F301, navíc (nepříliš dobrý) autofokus
N4004(s) F401(s) Trochu lepší AF, ale nic moc.. 
N5005 F401x Mírně vylepšená verze
N6006 F601 Velmi dobrý přístroj i pro MF objektivy, AF stále pomalý
N6000 F601m Manuální verze F601, zachovává maticové měření
N8008(s) F801(s) Poloprofesionální kamera, na dnešek pomalý AF
N50 F50 Levný model s horším ovládáním
N60, 65 F60, 65* Vylepšený F50, slušné tělo pro AF objektivy
N70 F70 Následník F601, rychlejší AF, i s AF-S objektivy
N75 F75* Nová vylepšená F65ka (nebo odlehčená F80ka)
N80 F80* Velmi dobré amatérské tělo, s rychlým AF (+VR)
N90 F90 Starší osvědčené poloprofesionální tělo
N90s F90x Ještě lepší, zvláště AF, ne pro VR objektivy
N100 F100* Odlehčená verze profesionální F5, rychlý AF, umož. VR.

 * ... těla, která se dosud vyrábí

Starší těla:

I když jsou těla Nikonù, zvláště starších, velmi spolehlivá, přeci jen bych váhal koupit si v bazaru starý Nikkormat; dneska se přeci jen už těžko opravují. Naopak stará profi těla jako Nikon F nebo ještě lépe F2 mohou stále velmi dobře sloužit jako odolný plně mechanický přístroj, nemluvě o (již přeci jen dražší) F3.
Mechanická těla (která fungují i bez baterií) měly pak už jen osvědčené Nikony FM a FM2 (který nahradil nový FM3A), jejich bazarová cena je ale relativně vysoká. Mechanický je i nový plastový FM10.
Alespoň jeden mechanický čas (obvykle ten pro práci s bleskem, 1/60 - 1/250s a také čas B) měly ale dříve prakticky všechny Nikony (!), např. FE, FE2 (dosud často považovaný za nejlepší manuální Nikon) a FA (= FE2 s prvním maticovým měřením a programem), stejně jako levnější Nikony FG a FG20 (velmi kompaktní a lehká (ale ještě kovová) těla, jednodušší FG20 jen nemá TTL měření blesku a program; ještě jednodušší Nikon EM je jen časový automat). Tyto přístroje měly i zdvihání zrcátka (MLU - mirror lock-up, spojené se samospouští), pro zamezení otřesù při expozici. Tuto funkci ale  nemá ani dnešní špičkový F100. Ten sice údajně má proti starším typům podstatně vylepšené tlumení zrcadla, přeci jen se ale ukazuje (při srovnání F100/F5), že MLU je (zejména pro dlouhé objektivy) podstatně účinnější.
Na Unklbilově stránce (mirror zde) naleznete tabulku kompatibility jednotlivých typù objektivů a starších těl.

Vcelku bych řekl, že moderní těla, umožňující velmi rychlý autofokus nebo stabilizaci obrazu s novými objektivy, jsou bezesporu velmi užitečné pro akční fotografii, např. reportáže, sport, focení zvěře, apod. Pro statičtější náměty samozřejmě stačí téměř cokoliv a starší Nikony s bazarovou optikou vám za přijatelnou cenu stále poskytnou nejvyšší kvalitu.


jankr.foto@centrum.cz

< Zpět