Make your own free website on Tripod.com

Fotografie | Jan Kroupa | Technika

 

Nikkor 3.5/135 AI

Tento bazarový manuální Nikkor z konce 70. let je mnohem lepší než jsem očekával. Původně jsem sháněl světelnější krátký teleobjektiv (jako 2.8/135 nebo 2.5/105), ale po vyzkoušení jsem si ho už nechal. Další informace o něm najdete třeba zde, velmi positivní pozdější review z r. 2007 (včetně jeho uplatnění na digitálních Nikonech) je na stránkách Kena Rockwella.

Objektivy s ohniskovou délkou 135 mm byly kdysi standardní součástí výzbroje fotoamatérù. Dnes je prakticky vytlačily telezoomy typu 70-210 (300) nebo i normální zoomy s větším rozsahem jako 28-135 apod.) a pevnou (portrétní) AF 135-ku dnes Nikon dělá už jen v profi (+DC) verzi 2/135 (za 50.000.-). Tu sice objektiv s f/3.5 zvláště při nedostatku světla nenahradí, v mnoha případech však může poskytnout srovnatelné výsledky. Žádoucí rozmazání pozadí u portrétu je i tak celkem postačující (navíc i samo rozmazání, pověstný "bokeh", je příjemné) a v praxi se stejně trochu cloní (při f/2 většinou nestačí hloubka ostrosti).

Pokud víte, na co můžete od pevného ohniska bez autofokusu očekávat, tak vás tento objektiv nejspíš nezklame. Ruční zaostřování je zřetelně příjemnější než s AF objektivy a světelnost obrazu v hledáčku není kupodivu o mnoho horší než u objektivù s clonou 2.8 (a lepší než u většiny běžných zoomů). Zabudovanou výsuvnou clonu je snadné skutečně používat a zlepšit tím chování v protisvětle (to je i tak celkem slušné vzhledem k jednoduché optické konstrukci se 4 čočkami, viz obrázek). Nejbližší možná vzdálenost zaostření je celkem obvyklých 1.3 m (měřítko 1:7.5).

Ještě k optickým vlastnostem: Protože by to měl být hlavně můj portrétní objektiv, nejprve jsem zkoušel jak funguje při otevřené cloně. Z prvního filmu jsem udělal několik zvětšenin 30x40 a ukázalo se, že objektiv kreslí velmi rovnoměrně v celé ploše snímku, při zaostření na blízko je kresba mírně měkčí, bokeh velmi dobrý. Při zaclonění na f/8 se kresba objektivu pochopitelně ještě zlepšila a zvýšil se zejména kontrast.

Snímky testovacích obrazců v měřítku 1:40 s otevřeným objektivem potvrdily překvapivě dobrou rozlišovací schopnost (přes 50 p.čar/mm v celé ploše snímku) s celkově měkčí kresbou. Při f/8 byla ostrost výborná (80 p.čar/mm ve středu a 65 na kraji).

Celkově bych řekl, že při akceptování určitých omezení (ne-zoom, ne-AF, ne nejvyšší světelnost) lze tento objektiv velmi dobře využit jak pro portréty, tak i pro jiné typy fotografie se středním teleobjektivem. Z ruky lze většinou udržet časy do 1/125 s a s citlivými filmy (Superia 800) získat slušné záběry např. i v interiéru, na koncertech apod. Výsledky budou asi lepší než s normálními zoomy na horním konci rozsahu. Ještě více se mi osvědčil při focení detailnějších záběrů třeba v krajině 
I když teď už mám i jiné teleobjektivy, tenhle stále používám pro portréty nebo jako součást minimální cestovní výbavy bez zoomu, 20+50+135 v malé brašně.

Na internetu se mnoho údajů o starších objektivech nenajde. Stručný review 3.5/135 je (byl?) ale na Andyho stránce a je dále uveden i v přehledu Nikkorů D. Ruethera (slušných 4.5 bodů z 5 a hodnocení "very good sharpness at all stops", viz odkazy).


jankr.foto@centrum.cz

< Zpět